Rodzaje gałek i uchwytów meblowych – przegląd rozwiązań

2018-08-10 00:00:00

Detal, który odmienia wnętrza

Urządzając wnętrza domu czy mieszkania z wykorzystaniem mebli ze sklepów sieciowych zazwyczaj nie mamy szerokiej możliwości wyboru ich wykończeń. Natomiast gdy kupujemy meble oryginalne, produkowane w niewielkich zakładach stolarskich, możemy cieszyć się znacznie większą swobodą w kreowaniu wymarzonej aranżacji.

Uchwyty i gałki meblowe można z resztą wymieniać również w starych meblach. Niekiedy do tego zabiegu zmusza nas zużycie oryginalnych elementów, czasem potrzeba zmiany dekoracji w pomieszczeniu czy poszukiwanie wygodniejszych rozwiązań. Jakie są możliwości wyboru?

Rodzaje uchwytów i gałek

Uchwyty najczęściej stosowane są w meblach kuchennych i łazienkowych, ale spotykamy je także w kredensach do salonów i szafach na ubrania. Współcześnie uchwyty produkowane są z najróżniejszych materiałów i często bywają pięknie zdobione. Najtrwalsze są oczywiście uchwyty metalowe, jednak również one mogą posiadać dekoracyjne elementy z porcelany, kryształu czy szkła.

Stosowanie tradycyjnych uchwytów jest zdecydowanie najwygodniejszym sposobem otwierania drzwi szafek i kredensów. Przed zakupem trzeba jednak upewnić się w kwestii rozstawu nawierceń, ponieważ montowane są zwykle za pomocą dwóch wkrętów.

Bardzo funkcjonalną odmianą uchwytów są relingi. Klasyczny uchwyt relingowy jest bardzo prosty, choć coraz częściej spotykamy także modele okrągłe i kanciaste o różnej grubości. Reling może być długi na szerokość całego frontu, dzięki czemu, montowany poziomo w kuchniach, często służy nie tylko jako uchwyt, ale także wieszak na ściereczki.

W nowoczesnych meblach bardzo popularne jest stosowanie uchwytów wpuszczanych we fronty. Mogą one przybierać różne kształty, najczęściej jednak występują w klasycznych formach okrągłych i prostokątnych. Wykonane z aluminium uchwyty wpuszczane zazwyczaj zdobią meble łazienkowe i kuchenne, choć niekiedy spotykamy je także w meblach do pokoju dziennego i biurowych – np. w zestawach pod telewizor i inny sprzęt multimedialny.

W ofercie sklepu z akcesoriami meblowymi ALAN uwagę przyciągają gałki. Wykorzystanie gałek meblowych zamiast tradycyjnych uchwytów świetnie sprawdza się w sypialniach, pokojach dziennych i garderobach.

Gałki zdobione kryształami stanowią piękną ozdobę toaletek i szafek nocnych, natomiast do mebli dziecięcych można wykorzystać gumowe, a więc bezpieczne gałki w radosnych kolorach i kształtach, np. rybek, ślimaków czy samochodzików. Bardzo ciekawą propozycją do mebli stylizowanych, np. skrzyń i komód, jest użycie w charakterze uchwytu mosiężnej kołatki.


alan akcesoria meblowe

Lokalizacja

SIEDZIBA GŁÓWNA Z.H.U. "ALAN"

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością 

Spółka komandytowa

ul. Inwalidów 51

85-749 Bydgoszcz

Telefon

tel.+48 52 365 00 00

fax. +48 52 365 00 19

Mail

biuro@alan.bydgoszcz.pl

Lokalizacja

ODDZIAŁ TORUŃ Z.H.U. "ALAN"

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka komandytowa

ul. Płaska 24B

87-100 Toruń

Telefon

tel.+48 690 060 839

Mail

torun@alan.bydgoszcz.pl