Jak wybrać oświetlenie podszafkowe i czy warto?
Zalety oświetlenia podszafkowego
Oświetlenie podszafkowe pełni przede wszystkim funkcję praktyczną, ułatwiając wykonywanie prac i przygotowywanie posiłków na blacie roboczym. Natężenie oświetlenia podszafkowego jest na tyle wydajne, że nie wymaga zapalania światła górnego i pozwala dzięki temu oszczędzić nakłady finansowe na energię elektryczną. Dodatkowe doświetlenie blatu roboczego ma istotny wpływ na zwiększenie bezpieczeństwa w trakcie prac kuchennych. Pełni również funkcję estetyczną, stanowiąc niezbędne narzędzie w aranżacji wnętrza i znacząco wpływając na design pomieszczenia. Modne oświetlenie podszafkowe jest atrakcyjne wizualnie, pozwala optycznie powiększyć wnętrze i nadać mu określony klimat. Z powodzeniem można je dostosować do dowolnego stylu wnętrzarskiego i umiejętnie wykorzystać w kreowaniu odpowiedniego nastroju.
Jak wybrać oświetlenie podszafkowe?
Oświetlenie podszafkowe realizowane jest na jeden z dwóch sposobów. Pierwszy z nich polega na poziomym zamontowaniu na dnie szafek cienkich opraw, w których instaluje się żarówki halogenowe. Żarówki halogenowe można również zamontować od spodu wiszących szafek kuchennych. Bez względu jednak na wybór metody montażu, halogenowe oświetlenie podszafkowe wymaga ingerencji w konstrukcję mebla. Niewątpliwą zaletą lampek halogenowych jest światło przyjemne w odbiorze i bielsze niż w przypadku tradycyjnych żarówek. Światło halogenowe wiernie oddaje kolory i ma zwiększoną temperaturę barwową, dlatego kolory oświetlanych przedmiotów są bardziej nasycone. Jest najbardziej zbliżone do światła naturalnego, dlatego najczęściej stosuje się je w kuchniach bez okien. Żarówka halogenowa o mocy 25W wystarczy, by oświetlić 1 metr bieżący blatu.
Drugim rozwiązaniem, które zyskuje coraz szersze grono zwolenników jest innowacyjne oświetlenie LED-owe. Instalowane jest w postaci wygodnych taśm ledowych, montowanych od spodu do szafek kuchennych. Zestaw oświetlenia ledowego wyróżnia niemal bezinwazyjny montaż, ponieważ elastyczną i lekką taśmę LED można przykleić bez konieczności wiercenia otworów. Profile LED-owe można również przykręcić do mebla za pomocą blaszek montażowych. Oświetlenie ledowe można z powodzeniem montować na meblach, ponieważ nie nagrzewa się ono zbyt szybko. LED-y są bardzo wydajne, żywotne i przede wszystkim – energooszczędne. Światło ledowe jest rozproszone, dlatego nie pada w jeden konkretny punkt i jest w stanie oświetlić całą powierzchnię blatu roboczego. Na rynku dostępne są taśmy ledowe o różnym zabarwieniu, które można dostosować do indywidualnych potrzeb. Wybierając taśmę LED-ową należy zwrócić uwagę na kolor świecenia, klasę wodoodporności, posiadane atesty oraz zagęszczenie diod.